ORTAOKUL

Eğitimin temel ilkeleri doğrultusunda öğrencilerin ilgi ve yeteneklerine göre yönlendirilmesi ve bu doğrultuda yapılan her çalışma oldukça önemlidir. Aileler ve eğitimciler çoğu zaman çocukların yeteneklerine ışık tutacak yaratıcılıklarını farkına varmazlar veya bilinçsizce bastırırlar.

Çocukta yaratıcılık ilk yıllarda çok yüksek güçte bulunmasına rağmen desteklenmediğinden yok olup gider. Yapılması gereken önce çocukta var olan yaratıcılık potansiyelini geliştirmek ve gözlemlemektir.

Bunun sonucunda, çocukta var olan baskın karakterdeki yeteneği açığa çıkarmaktır.

Anaokulundan başlayarak hazırladığımız programımızda öğrencilerin öğrendikleri herşeyin, ilerleyen zamanda yaşam alanlarında, bilgiyi algılama, düzenleme, problem çözme, ürün ortaya koyma, güdülenme gibi birçok durumda ortaya çıkacağını biliyoruz. Bu nedenle Yetenek Akademisi, BİLGEM Okullarının ilkesi haline gelmiştir.

Neyi Hedefliyoruz?

Yetenekli ve istekli her çocuğu keşfetmek, uygun branşa yönlendirmek ve zamanı geldiğinde başarıyı yakalamak hedefimizdir. Çocuklarımızın sağlıklı ve mutlu olmalarını, yeteneklerinin farkına vararak gelişimlerini sağlamak ana gayemizdir.

Anaokulu çağından itibaren çocukların spor ve sanatta sunulan imkanlara karşı ilgisini ve yeteneğini ruhsal gelişimini, gözlem yaparak bilimsel tekniklerle inceliyoruz. Çocuklarımızın sosyal olarak gelişmesini, okul ve özel yaşamlarındaki başarı grafiğinin artmasını amaçlıyoruz.

Nasıl Uyguluyoruz?

Projede sadece yeteneğin keşfediliyor olması yeterli değildir. Ayrıca çocukların ilgili alanlara kaydırılması için birimlerin koordinasyonu gerekmektedir. Bizler de bu işe oldukça önem veriyor ve çocuklarımızı yapabilirlikleri doğrultusunda anlamaya ve onları daha da hızlandırmaya çalışıyoruz. Bu aslında bir keşfedilişin yanında doğru eğitim anlayışımızın temelidir.

Yetenek akademilerimizde uzman öğretmenlerimizin destek ve yaratıcılığı ile çocuklarımızın ilgilerini özgür bir ortamda geliştiriyor, onlara fırsatlar tanıyoruz. Yaş uygunluklarına göre kademelere ayırdığımız her öğrencimizin bedensel, zihinsel, ruhsal gelişimlerini de göz ardı etmeksizin çalışmalar yapıyor, yaratıyor ve ürünler ortaya koyuyoruz.

* Yetenek Akademileri ekim ayının 3. haftasında başlar, haziran ayında sona erer. Sınıf mevcudu maximum 24 kişidir. Akademik süreçte her öğrenci yıl boyunca yapılan test sonuçları, öğretmen ve aile değerlendirmelerine göre yetenek programına dahil olur.

 *Okulun yetenek haritası çıkarılarak programlar planlanır.

*Yetenek programlarına katılım; baskın alanlarına, grubun yetenek haritasına, ilgili öğretmenlerin görüşlerine ve velilerden alınan görüşlere göre gerçekleşir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir